Novosti
07.10.2025.
Projektni tim People Powered Tourism na dvodnevnom studijskom putovanju u Beč
Početkom listopada projektni tim People Powered Tourism sudjelovao je na dvodnevnom studijskom putovanju u Beč, usmjerenom na istraživanje inovativnih pristupa održivom turizmu, s fokusom na iskustvo posjetitelja i zadovoljstvo lokalne zajednice.
Tijekom studijskog putovanja istraživali smo manje poznate gradske četvrti te primjere kako održivost, urbana obnova i uključivanje lokalne zajednice oblikuju novu viziju razvoja turizma.
Od eko-hotela i zelenih krovova do urbanih zelenih površina namijenjenih očuvanju bioraznolikosti, gradskih vrtova i četvrti revitaliziranih zahvaljujući placemaking alatima, Beč demonstrira kako se može uspješno uskladiti kvaliteta života stanovnika, iskustvo posjetitelja i očuvanje okoliša.<
Među istaknutim primjerima izdvajaju se:
- Stadthotel Henriette – prvi hotel u Beču koji posluje prema načelima ekonomije za opće dobro; obiteljski eko-hotel koji koristi isključivo zelenu energiju, prirodne materijale, sredstva za čišćenje bez kemikalija i organske namirnice.
- Inicijativa Urbanouts i restoran Wirtschaft am Markt – napuštene prostore u 12. bečkom okrugu pretvorili u živopisne prostore za lokalnu zajednicu i posjetitelje.
- Boutiquehotel Stadthalle i Hotel Indigo – bujna unutarnja dvorišta i krovni vrtovi s pčelinjacima, primjeri koji povezuju održivost, bioraznolikost i gostoljubivost.
Beč je tako potvrdio svoj status grada koji uspješno spaja održivi razvoj, zajedničke vrijednosti i inovativne pristupe u turizmu, stvarajući uravnoteženo i uključivo urbano okruženje.


30.09.2025.
Održani sastanci s vodećim institucijama i djelatnicima u okviru projekta
Prošli tjedan u Slavonskom Brodu i njegovoj okolici održali smo niz sastanaka s vodećim institucijama i djelatnicima u okviru Interreg projekta People Powered Tourism. Naš pridruženi partner, Turistička zajednica područja „Slavonski Brod-Posavina“, bio je domaćin i organizator. Posebno zahvaljujemo gđi Romani Tekić, ravnateljici Galerije umjetnina, kustosicama Muzeja Brodskog Posavlja – gđi Uršuli Bešlić i gđi Danijeli Ljubičić Mitrović, te gđi Verici Pudić, turističkoj vodičkinji. Zahvaljujemo i voditeljima Revije mladih umjetnika (REUMA) te g. Darku Šimiću na nadahnutom predstavljanju atrakcija ruralnog prostora.
U listopadu nastavljamo s novim aktivnostima:
- 16. listopada – formalno predstavljanje projekta
- 28. listopada – mapiranje resursa i generiranje ideja za sve koji žele sudjelovati u razvoju sadržaja za posjetitelje.


23.05.2025.
Dr. sc. Renata Tomljenović na kick-off sastanku INTERREG projekta People Powered Tourism
Kolegica dr.sc. Renata Tomljenović sudjelovala je početkom svibnja na kick-off sastanku INTERREG projekta People Powered Tourism u Szegedu. Projekt, koji je službeno započeo u travnju ove godine te će trajati 36 mjeseci, provodi se u sklopu Dunavskog transnacionalnog programa (INTERREG Danube) te okuplja 14 partnera iz 10 zemalja dunavske regije. Vodeći partner je Grad Szeged (Mađarska), a uz Institut za turizam pridruženi partner na projektu je i Turistička zajednica područja Slavonski Brod – Posavina.
Projekt People Powered Tourism usmjeren je na osnaživanje lokalnih zajednica u procesu razvoja novih proizvoda kulturnog i kreativnog turizma temeljenih na lokalnoj baštini, tradiciji i kreativnosti te stvaranje platforme za razmjenu iskustava i vještina.
