Objavljena dva znanstvena rada o arhitektonskoj i turističkoj baštini u časopisu Prostor
1.7.2025.

Objavljena dva znanstvena rada o arhitektonskoj i turističkoj baštini u časopisu Prostor

U znanstvenom časopisu Prostor (WOS, Q2) objavljena su dva znanstvena članka kategorizirana kao izvorni znanstveni radovi:

  • Modern Port-Industrial Town of Ploče, Croatia - Research on Public Architecture (1952-1970) autora prof. dr.sc. Zrinka Barišić Marenić, nasl. izv.prof. dr.sc. Jasenka Kranjčević, znanstvena savjetnica iz Instituta za turizam i Duje Jelčić, mag.arh.
    Iako je grad Ploče olako okarakreriziran od svjetskih medija – kao grad u kojem se nama što vidjeti istraživanja pokazuju suprotno. Grad Ploče je u dosadašnjim arhitektonskim istraživanjima bio je zanemaren kao i njegova javna arhitektura. Predmet istraživanja je javna arhitektura moderne (izgrađena 1952.-1970.) koja je pridonijela transformaciji grada sa sve većim urbanim obiljžjima. Rad se temelji na istraživanju oskudnog primarnog arhivskog materijala, terenskom istraživanju i usporedbi javnih zgrada iste namjene izgrađenih u Hrvatskoj u istom ili sličnom razdoblju. Kako su Ploče s vremenom postajale sve urbanije, analizirane su i uređene zelene površine kao jedan od pokazatelja urbaniziranosti. Istraživanje i valorizacija suvremene javne arhitekture Ploča pokazalo je da ona predstavlja dio vrijedne hrvatske arhitektonske baštine, koja je do sada bila zanemarena te da predstavlja kako arhitektonsku tako I turističku baštinu. Rad je dostupan na https://hrcak.srce.hr/clanak/481378.
  • Slavonia Hotel System Planning and Programme Starting Points, Architectural Concept and Realization (1974-1982) autora dr.sc. Nebojša Antešević i nasl.izv.prof. Jasenka Kranjčević znanstvena savjetnica iz Instituta za turizam. 
    U radu se osvrću na projekt hrvatske hotelske arhitekture druge polovice 20. stoljeća kroz Hotelski sustav Slavonija (HSS), projektiran sredinom 1970-ih od strane tima stručnjaka Urbanističkog instituta Hrvatske, a na čelu s arhitektom Matijom Salajem. Projekt HSS-a temeljio se na načelu standardizacije u smislu prostorno-funkcionalne organizacije, arhitektonskog dizajna, uređenja interijera, opremanja i elemenata vizualne komunikacije, kao i poslovanja i prodora na tržište, a zamišljen je kao pokretačka snaga razvoja kontinentalnog turizma u Slavoniji i Baranji. Ovaj rad ispituje planski okvir, programske specifičnosti i urbanističko-arhitektonsko oblikovanje ugostiteljskih i turističkih sadržaja SHS-a (uključujući model gradskog hotela u dvije varijante, spa hotel i motel) korištenjem izvora iz Salajeve ostavštine i arhivske dokumentacije Urbanističkog instituta. Ove aspekte nadopunjuje pregled trendova razvoja turizma 1970-ih i karakteristike hotelske  arhitekture u tržišnom gospodarstvu. Rad je dostupan na https://hrcak.srce.hr/clanak/481377.

Oba rada rađena su u suradnji sa stručnjacima Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu i unutar Internog znanstvenog projekta Aktiviranje kulturne baštine u turizmu Hrvatske, Instituta za turizam.