Aktiviranje kulturne baštine u turizmu Hrvatske – AKULTUR

 

 

Opis projekta:
Tema ovog projektnog prijedloga jest prepoznavanje i aktiviranje resursa kulturne baštine (materijalne i nematerijalne) u turizmu čime bi se smanjio jaz između dobro etabliranih te potencijalnih turističkih atrakcija u manje razvijenim turističkim destinacijama.
Pri tome, naglasak će biti na tri vrste turističkih proizvoda – vezanih uz područje: povijest turističke baštine, arhitekturu i prostorno planiranje te kreativni turizam.
Projekt će rezultirati unapređenjem znanstvenih spoznaja u području razvoja kulturnog turizma na inovativnim principima akcijskog istraživanja, ali će dati i stručni doprinos u razvoju kapaciteta lokalnih dionika za razvoj i unapređenje turizma kroz aktiviranje turističke baštine u destinacijama različitog stupnja turističkog razvoja. Time će se, ujedno, povećati otpornost društvenih zajednica destinacija i pridonijeti njihovom društveno-ekonomskom i kulturnom oporavku.

Znanstvene aktivnosti:
Sukladno predviđenoj metodologiji baziranoj na akcijskom istraživanju i tematskim fokusima projekta, identificirat će se i mapirati resursi kao i dionici različitih sektora za tri tematska područja. U suradnji s lokalnim dionicima identificirati će tri različita područja te će se s lokalnim dionicima provoditi aktivnosti u svrhu rješavanja konkretnih problema u organizaciji i razvoju novih turističkih doživljaja temeljenih na materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini. Aktivnosti koje će suradnici na projektu provoditi su: identificiranje, mapiranje a uključuje dubinske intervjue, radionice, fokus grupe kao i promatranje sa sudjelovanjem u definiranju i provođenju aktivnosti u fokusu intervencije te praćenje implementacije.

Voditeljica projekta:
Doc.dr.sc. Jasenka Kranjčević, znanstvena savjetnica

Članovi/ce tima:

  • Dr.sc. Renata Tomljenović, znanstvena savjetnica
  • Dr.sc. Izidora Marković Vukadin, viši znanstveni suradnik
  • Dr.sc. Ksenija Tokić, znanstveni suradnik
  • Ives Vodanović Lukić, mag. geogr., mag. hist. art. et comp. litt. comp., asistent, doktorantica
  • Dr.sc. Nora Mustać, znanstveni suradnik
  • Dr.sc. Hrvoje Mataković, znanstveni suradnik
  • Dr.sc. Luka Valožić, znanstveni suradnik
  • Leona Matotek, mag.geogr., asistent, doktorantica
 

Vanjski suradnici:

  • Izv.prof. dr.sc. Dina Stober, Građevinski i arhitektonski fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayer
  • Prof.dr.sc. Amir Muzur, Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci
 

Novosti


 
26.10.2024.
 

Doc.dr.sc. Jasenka Kranjčević sudjelovala je online na 8. međunarodnom festivalu pljočkanja s temom "Ruralno planiranje i tradicijski sportovi i igre u Brođancima na Prijediplomskom studiju Arhitekture i urbanizma GRAFOS 2024./2025.".

Rad je nastao u suradnji s izv. prof. dr.sc. Dinom Stober i dr.sc. Nikolinom Raguž-Lučić kao rezultat suradnje Instituta za turizam i Građevinskog i arhitektonskog fakulteta u Osijeku. U radu ukazano je kako je nužno obrazovanje različitih struka (tako i studenata arhitekture) s dugoročnim ciljem aktiviranja kulturne baštine u turizmu Hrvatske.


 
25.10.2024.
 

Doc.dr.sc. Jasenka Kranjčević sudjelovala je  radom Planning of Rural Settlements in Croatia na Petom kongresu slavenskih geografa i etnografa u Beogradu. Radom je ukazala kako se procesom prostornog planiranja može utjecati na transformaciju prostora kroz primjer Slavonije od 18. do 20. stoljeća. Objavljen je zbornik sažetaka i cjelovitih radova.

Više na: http://www.gi.sanu.ac.rs/index.php/en/news-eng/1242-the-5th-congress-of-slavic-geographers-and-ethnographer


 

19.10.2024.
 

Članice projektnog podtima „literarni turizam“ Ives Vodanović Lukić, Ksenija Tokić i Nora Mustać sastale su se u petak 19.10.2024. kako bi dogovorile daljnje korake u istraživanju i pisanju znanstvenog članka „Implications of local community participation/involvement in literary tourism“.

Sastanak je trajao 2 sata (11-13h), a dogovorena su zaduženja vezana za primarno istraživanje, pregled literature i teorijski dio istraživanja.  


 

18.10.2024.
 

Na Znanstveno-stručnom interdisciplinarnom skupu “Drvena arhitektura suvremene mogućnosti i perspektive dokumentiranja, obnove, korištenja i popularizacije” u Krapju, Park prirode Lonjsko polje sudjelovali su doc.dr.sc. Jasenka Kranjčević i dr.sc. Luka Valožić. Kolegica Kranjčević prezentirala je rad koji je nastao u suradnji s izv.prof.dr.sc. Dinom Stober i izv.prof.dr.sc. Sanjom Lončar Vicković s Građevinskog I arhitektonskog fakulteta Osijek “Torčec – može li specifičan prostorni identitet biti u funkciji turizma”.

Organizatori skupa su: Hrvatska sekcija ECOVAST, Društvo „Terra banalis” i Park prirode Lonjsko polje. Objavljen je Zbornik sažetaka.


 
10.10.2024.
 

Od 8. do 10. Listopada 2024. Doc.dr.sc. Jasenka Kranjčević boravila je u Osijeku za potrebe Internog znanstvenom projektu Aktiviranje kulturne baštine u turizmu Hrvatske – AKULTUR. Tako je rađeno istraživanje u Državnom arhivu u Osijeku (građa različitih fondova) te knjižnici Muzeja Slavonije (knjige I časopisi).

 


 

11.09.2024.
 

Dana 11.9.2024. sastao se dio tima projekta AKULTUR koji se usko bavi istraživanjem literarnog turizma. Kolegice Ksenija Tokić, Nora Mustać i Ives Vodanović Lukić tijekom sastanka raspravile su daljnje korake u pripremi preglednog rada na temu književnog turizma, što je uslijedilo nakon ekstenzivnog proučavanja relevantne literature na istoimenu temu.


 

5.9.2024.
 

Dana 5.9.2024. na 2. znanstvenom stručnoj konferenciji Zeleni dodir Medvednice s međunrodnim sudjelovanjem održana je prezentacija rada „Brestovac kao kulturno turistički potencijal“ autora Jasenka Kranjčević i Amir Muzur. Objavljen je hrvatsko-engleski zbornik sažetaka.  Skup su organizirali Park prirode Medvednica i HAZU.


 

23.8.2024.
 

Dana 23.8.2024. doc.dr. sc. Jasenka Kranjčević aktivno je sudjelovala u organizaciji i prezentaciji na panel raspravi ”Ulaga tradicijskih igara I sportova u kreiranju turističkih destinacija i održivom razvoju lokalnih zajednica” a koja se održala u sklopu Olimpijade starih sportova u zgradi općine Bizovac. Tradicijski sportovi i igre kao dio nematerijalne kulturne baštine imaju veliki potencijal u planiranju održivog razvoja turizma. Osim znanstvenika iz Hrvatske, Italije i Srbije osvrte iz prakse dali su načelnik općine Bizovac Srećko Vuković te Jozo Šantak iz sela Sopje Udruge “Sport za sve”.


 

10.6.2024.
 

Održan 2. sastanak sa članovima projektnog tima. Sastanak je vodila voditeljica projekta Jasenka Kranjčević. Voditeljica je iznijela pregled dosadašnjeg rada, sudjelovanja na konferencijama, terenski rad, znanstvene radove, te je predstavila predstojeće zadatke i plan za naredni period. Članovi tima su se uključili sa svojim prijedlozima.


 

27.5.2024.
 

Sudjelovanje dr.sc. Jasenke Kranjčević i dr.sc. Izidore Marković Vukadin na znanstvenoj konferenciji u Brežicama „International Scientific Conference

Hand in Hand (HiH): Active Leisure, Healthy Lifestyles and Sports Tourism“ i prezentacija rada „UNLOCKING ACTIVE TOURISM ENGAGEMENT: LEVERAGING BEHAVIOURAL SCIENCE IN INTERPRETATION STRATEGIES


 

15.4.2024.

 

Gostovanje većeg dijela tima na Hrvatskom radiju 3. program u emisiji „Okrugli stol ponedjeljkom“ urednice Maje Peterlić i predstavljanje projekta.

 


 
14.4.2024.
 

Sudjelovanje u emisiji „Baština“ Hrvatskog radija Split i prezentacija projekta, urednica Ivona Jakić.

 


 
11. - 13. 4.2024.

 

Sudjelovanje Nore Mustać na 6. međunarodnom kongresu o ruralnom turizmu u Splitu i izlaganje rada „THE CHALLENGES OF BRANDING A RURAL TOURISM DESTINATION IN CROATIA USING TRADITIONAL RURAL MOTIFS

 


 
6.4.2024.
 

Obilazak terena Đurđevac,  Novigrad Podravski i Torčec i sastanak s gospodinom Ivanom Zvjercem.

 


 

1.3.2024.

 

Jasenka Kranjčević i Nora Mustać posjetile su Torčec i Đurđevac gdje su istražile područje vezano za ruralnu kulturnu baštinu i dogovorile daljnju suradnju s lokalnim djelatnicima u kulturi i turizmu - gospodinom Ivanom Zvjercem, ravnateljicom muzeja u Đurđevcu Editom Janković Hapavel, te gospodinom Mariom Fučekom (TZ Đurđevac).

 

 


 
26.1.2024.
 

Održan sastanak tematskog područja povijest turističke baštine.

 

 
25.1.2024.
 

Održan sastanak tematskog područja kreativni turizam na kojem se razgovaralo o odabiru prostornog područja za testiranje.

 


 
17.1.2024.
 

Održan je 1. Sastanak (kick off) Internog znanstvenog projekta Aktiviranje kulturne baštine u turizmu Hrvatske. Na sastanku su se međusobno upoznali članovi tima sa sadržajem i ciljevima projekta. Također su razmatrane mogućnosti suradnje u tri tematska područja te su razmatrana prostorna područja za provođenje projekta.